Aktuality

Čo máme nové?

Bežali aj v Bruseli: 3 827 kilometrov v Behu pre charitu

pridal: charita | dátum: 15. júna 2021 | kategória: Národný týždeň charity

Akýkoľvek boj s chudobou, chorobou, domácim násilím či závislosťou je behom na dlhú trať. V Charite pomáhame ľuďom v núdzi doraziť do cieľa a zlepšiť svoju situáciu, povzbudzujeme ich a motivujeme, aby svoj každodenný boj nevzdali. K pomoci pozývame aj širokú verejnosť. Tento rok prostredníctom Behu pre charitu.

Počas Národného týždňa charity mohol ktokoľvek odbehnúť svoje najťažšie kilometre v Behu pre charitu. Ich venovaním symbolicky prejavil uznanie ľuďom, ktorí denne zvádzajú ťažký boj s vlastným osudom. Výzvu podporil slovenský rekordér a šprintér Ján Volko. Zapojilo sa vyše 200 odvážlivcov a spolu sme odbehli úžasných 3 827 kilometrov. Bežalo sa na celom Slovensku, ale aj v Bruseli či Rakúsku. Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili a na sociálnych sieťach k tomu vyzvali aj svojich priateľov.

Beh za tých, ktorým v Charite pomáhame

Podal by si pomocnú ruku človeku v núdzi? Ochránil by si týranú matku, odtlačil invalidný vozík, urobil radosť starému? S ľuďmi v núdzi sa stretávame aj v našej spoločnosti, no často nevieme, ako reagovať. Máme pochybnosti, či si za situáciu sami nemôžu a či našu pomoc ocenia. Naše skúsenosti však ukazujú, že každá pomoc je potrebná. Stačí úsmev alebo akýkoľvek iný prejav dôvery, priateľstva. Vo videu o pomoci obeti domáceho násilia Gabika hovorí: „Každá žena potrebuje aj psychickú podporu. Určite potrebuje povzbudiť a ukázať smer alebo pomôcť a povedať, toto nie je dobré, nenechaj si ubližovať.“

S našou pomocou vedia zabojovať

Postaviť sa na štartovaciu čiaru – tú ozajstnú, svedčí o odhodlaní pracovať na sebe. Klientky Domu sv. Faustíny vo Svidníku (na titulnej fotografii) to dokazujú už niekoľko rokov. Zúčastnili sa Dukelského behu mieru (ročník 2019 a 2020) aj Behu pre charitu a podobne aktívni sú aj ďalší naši klienti. Vedia, že zmena ich situácie si žiada viac, než pasívne prijímanie pomoci. S našou pomocou vedia o seba opäť zabojovať.

Ďakujeme za každý kilometer venovaný charite. Príbehy tých, za ktorých sme spoločne bežali, si môžete pozrieť v krátkych videách vytvorených pri príležitosti Národného týždňa charity.