Tento týždeň sa niesol v znamení návštev. Na Slovensko zavítal nemecký biskup, Starú Ľubovňu navštívila Komisárka Úradu pre osoby so zdravotným znevýhodnením a tvrdošínskych seniorov hranou rozprávkou zabavili deti.

Bratislava – Akú pomoc Ukrajincom poskytujú Centrá podpory, sa prišiel do Bratislavy presvedčiť vzácny hosť, biskup Bertram Johannes Meier z Nemeckej konferencie biskupov. V sprievode generálneho sekretára Miroslava Dzurecha navštívil Asistenčné veľkokapacitné centrum Na Bottovej ulici i petržalské Centrum solidarity na Jasovského ulici, kde sa stretol s ukrajinskými zamestnankyňami i rodinami, ktorým tu pomáhajú a zaujímal sa o ich situáciu.  

Bratislava – V zdravom tele, zdravý duch. Aj preto sa zamestnanci a klienti Domova sociálnych služieb a Rehabilitačného strediska Samária pravidelne stretávajú v telocvični, kde sa okrem rozcvičky zabavia pri stolnom tenise či florbale. Okrem športových aktivít trávia čas aj v záhrade, mávajú tiež hudobné programy alebo si rôznymi úlohami precvičujú mentálne zručnosti. Takýmto spôsobom pomáhajú osobám s duševným ochorením plnohodnotne a zmysluplne tráviť čas.

Trnava – Aj v Trnave sa pomoc prichádzajúcim Ukrajincom sústredila na jednej adrese. Centrum podpory sa nachádza na Františkánskej ulici 3, pomôžu im tu pri hľadaní ubytovania, s potravinovou či materiálnou pomocou, ale aj s nevyhnutnou administratívou, ktorú potrebujú vybaviť pre pobyt na Slovensku. Celkový počet Centier podpory, ktoré Slovenská katolícka charita zriadila, je 25.  Na fotografii sú ukrajinské deti, ktorých mamy pripravili občerstvenie.

Dolný Kubín – Pirohy sú obľúbeným jedlom nielen u nás na Slovensku, ale aj v susednej Ukrajine, kde ich volajú vareniki. Na Umeleckom pikniku, ktorý pripravili minulý týždeň v Centre podpory v Dolnom Kubíne, si pri ich príprave mohli slovenské gazdinky vymeniť recepty s tými ukrajinskými. Pirohy sa varili na sladko, aj na slano. Kým došlo na ochutnávku, dobrovoľníci centra zabavili deti pri športových hrách či kreatívnych aktivitách.

Tvrdošín – Milú návštevu mali uplynulý  týždeň seniori v Dome sv. Františka z Asisi v Trstenej. S divadelným predstavením o Šípkovej Ruženke ich prišli navštíviť deti z tvrdošínskej základnej školy. Po rozprávke si spoločne zaspievali ľudové piesne, čo sa seniorom veľmi páčilo.

Košice – Prvé lekcie slovenského jazyka majú za sebou Ukrajinci, ktorí sa stretávajú v novootvorenom Integračnom centre na Hlavnej ulici v Košiciach (pod správou Gréckokatolíckej charity Prešov). Štúdium zatiaľ poskytujú pre stovku ľudí, ide najmä o mamy s deťmi, študentov ale i seniorov. Vyučovanie prebieha trikrát týždenne.

Stará Ľubovňa – Obetavú prácu kolektívu zamestnancov Domu sv. Anny a špeciálnej základnej školy  v Starej Ľubovni ocenila pri svojej návšteve Komisárka Úradu pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. Stretla sa tam so zanietenými pracovníkmi aj učiteľkami, ktorí s deťmi aj mladými dospelými s mentálnym postihnutím robia veľké pokroky. Zariadenie patrí pod Gréckokatolícku charitu Prešov.  

Prešov – Ukrajinským matkám, ktoré ušli pred vojnou, na východe pomáhajú aj Rusíni. V jedinej rusínskej materskej škole v Prešove pre ich deti otvorili špeciálnu triedu. Hračky do nej priniesli samotní Prešovčania. Deťom sa v rodnej reči prihovárajú učiteľky z Ukrajiny, ale učia ich aj po slovensky. Matky teraz majú možnosť začať si hľadať prácu, keďže predtým mali s umiestnením detí do slovenských materských škôl problém.

Prešov – Posledný školský deň patril športu. Deťom a mladým z ukrajinských rodín, ktoré v Prešove našli dočasné útočište, zamestnanci tamojšej charity pripravili „Športový deň“. Čakali na nich rôzne disciplíny a zábavné aktivity, ktorých sa mohli zúčastniť aj so svojimi rodičmi. Tí si mohli aspoň na chvíľu oddýchnuť a prísť na iné myšlienky, zrelaxovať a tešiť sa z úspechov svojich detí.

Rožňava/Brezno – Aj na strednom Slovensku fungujú Centrá podpory pre Ukrajincov v plnom nasadení. Ich zamestnanci pomáhajú utečencom pri návšteve lekárov, autoservisu, či s opatrovaním detí. V rožňavskom centre majú k dispozícii oblečenie i potraviny, vďaka peniazom zo zbierok však vedia pomôcť aj konkrétnejšie, napríklad nákupom potravín pre špecifické ochorenia alebo drobností pre deti na voľnočasové aktivity.

Snina – Centrum podpory Snina zorganizovalo poslednú júnovú nedeľu jedinečný Deň rodiny pre všetkých priateľov, odídencov z Ukrajiny. Letnou grilovačkou privítali leto a utužili medziľudské vzťahy. Pre deti a ich mamy malo centrum pripravené súťaže, hry a chutné dobroty, ktoré pripravili šikovné ruky zamestnancov. Deň obohatili ukrajinské ľudové piesne, ktoré si prítomní spoločne zaspievali.

Snina – Príjemné ochladenie počas horúcich dní pripravili zamestnanci Charitného domu sv. Štefana v Snine pre svojich klientov a pozvali ich okúpať sa do športovo-rekreačného areálu Barnova rika. O dobrú atmosféru sa postarali aj dobrovoľníci, ktorí klientom so zdravotným znevýhodnením pomáhali pri pobyte vo vode.

Post a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *