Ukrajinec Maxim našiel pred pár rokmi domov na Slovensku. Bývalý učiteľ tanca dnes vďaka Charite pomáha svojim krajanom utekajúcim pred vojnou.  

Súčasťou otvorenia bolo aj posvätenie priestorov Centra arcibiskupom Jánom Oroschom.

Slovenská katolícka charita zastrešuje Centrá podpory, ktoré pomáhajú Ukrajincom adaptovať sa na Slovensku. Spolu ich je 25, jedno z nich tento utorok otvorili v Trnave na Františkánskej ulici. Tak ako v iných centrách na Slovensku, aj tu Ukrajincom pomôžu získať všetky dôležité informácie k pobytu, pomôžu tiež pri hľadaní ubytovania, získajú tu potraviny, oblečenie, prihlásiť sa budú môcť aj na vzdelávacie kurzy. Pripravujú tiež program pre ukrajinské deti.  Priestory na fungovanie centra poskytlo Mesto Trnava a slávnostne im požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Ukrajinec MAXIM (vpravo) s kolegami z Centra podpory a generálnym sekretárom MIROSLAVOM DZURECHOM (vľavo).

V centre podpory pracuje aj Ukrajinec Maxim, ktorý prišiel na Slovensko pred štyrmi rokmi z Charkova, kde sa živil ako učiteľ tanca. „Teším sa, že teraz môžem pomáhať ľuďom z Ukrajiny. Veľa sa s nimi rozprávam, pomáham im s prekladom, sprevádzam ich do štátnych inštitúcií, do nemocnice, na úrady či na políciu. Dúfam, že sa vojna čoskoro skončí a Ukrajinci sa budú môcť vrátiť domov, ale podľa mňa nikdy nezabudnú na pohostinnosť a starostlivosť Slovákov,“ skonštatoval počas slávnostného otvorenia. Centrum sa nachádza na Františkánskej ulici 3 v Trnave, ľudia ho môžu navštíviť počas pracovných dní od 9. do 15. hodiny. Ďalšie centrá sa nachádzajú v Bratislave, Žiline, Nitre, Košiciach. Celý zoznam nájdete tu https://www.charita.sk/centra-podpory/. Slovenská katolícka charita na ich činnosť získala 2,5 milióna eur od Caritas Internationalis. V oblasti integrácie Ukrajincov ide jednoznačne o najväčší projekt na Slovensku.

Priestory Centra podpory v Trnave zdobia kresby malých Ukrajincov, ktorí sú rovnako vďační za pomoc ako ich rodičia.

Post a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *