knižnica v chránenej dielni

Od roku 2002 prevádzkuje Diecézna charita Nitra chránenú dielňu Sv. Jozefa s nevšedným zameraním. Špecializuje sa na viazanie a opravy kníh. Oprašuje staré a poloroztrhané zväzky a niekedy aj rozprávkové knižky, ktoré sú po generácie rodinným dedičstvom. Od konca minulého roka je jej súčasťou aj knižnica pre všetkých – tzv. Útulňa kníh.

Chránená dielňa

Jedným z hlavných motívov vzniku chránenej dielne bolo vytvorenie pracovných miest pre ľudí, ktorých šance na pracovnom trhu sú obmedzované zdravotnými alebo iným znevýhodneniami. Mnohokrát sa pritom jedná o nadmieru zručných a precíznych ľudí.

Aj v našej dielni máme dvoch takých zamestnancov, ktorí to s knihami naozaj vedia. Ich práca nie je len manuálna, vyžaduje si kreatívneho ducha a dôraz na detail a estetičnosť. Či ide o knihy odborné, detské, liturgické, ku každej z nich pristupujú individuálne. Viazanie tlačív pre rôzne úrady či inštitúcie patrí do ich portfólia tak ako viazanie časopisov, výroba ochranných obalov, škatuliek a mnoho iných činností. „Maximálne sa snažíme uspokojiť zákazníka,“ vravievajú pokorne a úprimne. A zdá sa, že je to veru tak.

Keď kniha z detstva ožije

„Chcela by som urobiť radosť mame,“ vraví zákazníčka. „Má obľúbenú detskú knižku a má na ňu krásne spomienky.“ Knižka, vyše polstoročie skladovaná kdesi v pivnici, prechádza šetrnými rukami našich zamestnancov a omladne o niekoľko rokov. Opäť môže prinášať radosť celej rodine.

Príbehy a požiadavky sú rôzne a k špeciálnym zákazkám dokážu naši zamestnanci pristupovať veľmi flexibilne. Nemenej dôležitým motívom vzniku chránenej dielne bol však aj úmysel ohľaduplného zaobchádzania so zdrojmi tejto planéty. Tak, ako to popisuje Encyklika Sv. Otca Františka Laudato Si’– o starostlivosti o náš spoločný domov. Nevyhadzovať, nekupovať nové, ale snažiť sa o maximálne využitie vecí – v tomto prípade kníh – ich opravou alebo redistribúciou, čo je ďalší z projektov, ktorý dnes Diecézna charita Nitra rozbieha.

Knižnica pre všetkých: Útulňa kníh

Keďže naši kníhviazači sú nielen šikovní, ale i kreatívni, popri knihárskej dielni rozbehli koncom roka 2021 nový projekt Útulňa kníh. Ide o akýsi charitný antikvariát, v ktorom knihy a menšie umelecké predmety dostávajú druhú šancu. Darcovia môžu darovať knihy alebo drobné predmety, ktoré si iný návštevník môže vziať za výmenu, alebo môže prispieť darom.

Jedným z hlavných motívov vzniku chránenej dielne bolo vytvorenie pracovných miest pre ľudí, ktorých šance na pracovnom trhu sú obmedzované zdravotnými alebo iným znevýhodneniami. Mnohokrát sa pritom jedná o nadmieru zručných a precíznych ľudí.

„Sme radi, že počet titulov v našej útulni rastie a tešíme sa nadšeniu zamestnancov i pomoci dobrovoľníkov. Veríme, že aj tento projekt v neposlednom rade priblíži charitu ľuďom,“ odkazujú nitrianski chariťáci verejnosti.

Ak chcete darovať knihy, alebo sa inak zapojiť, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0903 222 039. Viac informácií nájdete na www.charitanitra.sk/chranena-dielna-sv-jozefa-knihviazacstvo.

Autor: Petra Balážová Galusová, Diecézna charita Nitra
Titulná fotografia: ilustračná, zdroj Unsplash.com

Post a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *