krajčírska dielňa

Už niekoľko mesiacov napĺňa miestnosť Charitného domu sv. Alžbety rytmické klopkanie, rezavý zvuk nožníc a sem tam zvedavá otázka. Arcidiecézna charita Košice zriadila pre ženy bez vlastného domova krajčírsku dielňu a dáva im možnosť novej realizácie. O šikovnosti prijímateliek niet pochýb. Dokazujú to aj ušité kúsky oblečenia, plátenných tašiek či diek.

Za prvým krajčírskym strojom sedí pani Eva. Pod jej rukami sa mihajú kusy látky, z ktorých bude patchwork deka. „Som veľmi rada, že niečo také vzniklo na našej charite, kde bývam. Nikdy v živote som s krajčírskym strojom nerobila. Postupne sa učím niečo, čo som doposiaľ nevedela.“

Služby Arcidiecéznej charity Košice využíva už 9 rokov. Po niekoľkých rokoch bezdetného manželstva jej manžel požiadal o rozvod. Následný životný partner holdoval alkoholu, čo vplývalo aj na ňu samotnú. Po jeho smrti hľadala šťastie a pokoj v náručí ďalšieho partnera, avšak ten ju časom vyhodil zo spoločného bývania. Bez zázemia a finančnej zábezpeky našla dočasný domov v charitnom zariadení, kde pracuje na svojom reštarte.

Krajčírskou dielňou si plnia dlhoročné sny

Sociálna pracovníčka Martina Podhájecká tvrdí, že mnohé ženy ubytované v charitnom domove, kde sa dielňa zriadila, sa v šití našli. „Niektoré si splnili touto dielničkou dlhoročný sen naučiť sa šiť na šijacom stroji. Iným to vypĺňa čas a na chvíľu zabudnú na svoje problémy a zaspomínajú na časy, kedy sa šitiu venovali aktívne.“

Dnešné výtvory slúžia predovšetkým pre potreby prijímateľov, ale niekoľko kúskov si našlo už aj nových majiteľov. „Ušili sme niekoľko plátenných tašiek, textilných obalov na kozmetiku alebo dekoračné obliečky na vankúše. Domov si ich odniesli návštevníci podujatí, kde sme prezentovali našu tvorbu,“ dodáva. Podľa Martiny Podhájeckej je to len jeden z príkladov z Charity, ako práca s ľuďmi bez domova prináša ovocie celej spoločnosti.

krajčírska dielňa pre ženy bez domova
Životné príbehy žien v zariadení Charitného domu sv. Alžbety sú rôzne. Viaceré spája skúsenosť s partnerským alebo domácim násilím, ktoré ich prinútilo opustiť domov a hľadať bezpečie inde. Foto: Arcidiecézna charita Košice

Budovanie sebadôvery a podpora recyklácie

Človek, ktorý dočasne žije v Charitnom dome sv. Alžbety, nie je len bez vlastného domova, ale často aj bez sebadôvery alebo pocitu potrebnosti. Kreatívna záujmová činnosť spojená s odborným vedením podporuje samostatnosť a sebarealizáciu a prináša nové možnosti uplatnenia na trhu práce.

Prijímateľky si v dielničke zároveň upravujú vlastný odev a upcyklujú darované oblečenie, ktoré už nie je nositeľné. „Pri šití používame aj rôzne bavlnené tričká, rifľovinu alebo košele zo sociálneho šatníka. Takéto pretváranie vecí prispieva k rozvoju kreativity prijímateliek, a zároveň dané kusy oblečenia neskončia niekde v kúte nevyužité,“ opisuje Podhájecká s hrdosťou v hlase. Je vidieť, že na svoje „učnice“ je primerané hrdá a teší sa z ich napredovania.

Autor: Silvia Hrabčáková, Arcidiecézna charita Košice
Foto: Arcidiecézna charita Košice

Post a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *